Opuszczone budynki, imprezy, gry i wiele innych...
  • Relacja z I wypadu do Czarnobyla
  • Relacja z II wypadu do Czarnobyla.
jtemplate.ru - free Joomla templates

Wbijamy "wycieczką" na Kontrwywiad


 Wow! Nie spodziewałem się, że na event „Zwiedzanie byłej siedziby Kontrwywiadu w Wildze” przyjdzie blisko 50 osób. To było bardzo miłe zaskoczenie. I pisząc te słowa dzień po, nadal jestem pod wielkim wrażeniem zarówno ilości osób, jak i obiektu, który udało się odwiedzić.


Wszystko zaczęło się od znalezienia w sieci informacji o tym, że na sprzedaż wystawiona jest była siedziba kontrwywiadu. Pomyślałem, że fajnie byłoby odwiedzić ten obiekt. Upłynęło dużo czasu zanim zdecydowałem się coś zdziałać. Na samym początku była idea, by po prostu udać chętnego na zakup obiektu i w ten sposób w niewielkiej grupce wejść na obiekt. Miałbym wtedy super kadry, zwiedzanie na spokojnie i zapewne mógłbym się szczycić tym, że udało się wejść tam, gdzie komuś innemu się zapewne nie uda. Jednak kłamać nie wypada, dlatego poszedłem  z inną wizją do Pana Starosty. Przedstawiłem się i powiedziałem mu, że jestem mieszkańcem naszego wspaniałego powiatu i że mam hobby związane z opuszczonymi budynkami, a także o zrzeszającej nas nieformalnie stronie forgotten.pl. Zaznaczyłem, że zwiedzamy opuszczone budynki na własną rękę, podróżując po całej Polsce. Czasami bywamy na jakichś tam koncertach w opuszczonych budynkach i na różnych spotkaniach, przy których wymieniamy się doświadczeniami. Zaznaczyłem, że bardzo nam zależy na zwiedzeniu siedziby kontrwywiadu, a nie chcielibyśmy ryzykować wejściem w inny sposób, bo głośno o nas w mediach było pod Pionkami. Pan Starosta jednak się wielce rozczarował, że nie przychodzę w sprawie kupna tego terenu, ale oczywiście zgodził się na co tylko chcemy, a w zamian obiecałem zrobić niekomercyjną reklamę, w podzięce za udostępnienie budynku. Z panią w Wydziale Geodezji i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Garwolinie pozostało wyznaczyć termin zwiedzania i dać info zainteresowanym.

Stworzyłem info na swojej stronie i poprosiłem Juliana z Forgotten, żeby stworzył event na Facebooku, by do wszystkich dotarło to, że w określonym dniu będzie możliwe wejście na teren byłego MSWiA.

Informacja dotarła nawet o wiele dalej niż sięgają granice fejsbuka. Punktem spotkania był parking przy miejscu upamiętniającym budowę drewnianego mostu na Wiśle, przez żołnierzy polskich i radzieckich. W okolicy znajduje się też obiekt wodny Morskie Oko i to nad nie pojechałem najpierw czekając na ekipę K.G.B., która  pierwsza miała przybyć. Spotkałem nad morskim swojego znajomego z pracy, który był na rybach.


Gdy K.G.B. przyjechało i robiło swój obóz nad wodą dostrzegło czerwonego Fiata 125p pana Rudka, po drugiej stronie jeziora.

 

Trochę się pokąpaliśmy, zrobiliśmy grilla i pogadaliśmy. Następnie udałem się na parking, bo zbliżała się godz. 16:00. Na parkingu zastałem Monikę i Damiana z post-apo-2012r. Razem wyruszyliśmy obejrzeć działa i odnaleźć skrzynkę z opencahcing.pl.

Pogryzły nas komary, ale kesz znaleziony.

Na parkingu zaczęły pojawiać się auta.

Dużej ilości osób nie znałem, ale wśród nieznanych, pojawiły się też bliskie twarze, które razem ze mną oddawały się wspólnym eskapadom  na opuszczone punkty. Tak więc w tym miejscu zbiorczo zamieszczam banery osób, grup, stron, które przybyły:


K.G.B

Relacja z D.P.U.E.T

(gdyby ktoś jeszcze był, a nie zamieściłem o tym informacji niech napisze na adres pawelet(małpa)wp.pl , tak duża frekwencja nie pozwoliła na pogadanie z każdym z osobna)

~pawelet

Gdy wszyscy byli już zebrani, wyruszyliśmy autami pod siedzibę. Ciąg aut przypominał kordon weselny. Na miejscu pod bramą ośrodka czekało trzech ochroniarzy z firmy Muszkieter, którym oczy przemieniły się w monety pięciozłotowe na widok tak dużej ilości samochodów. Przygotowani byli na liczbę oprowadzenie 5 osób, bo zawsze tyle mniej więcej osób przyjeżdża. A tu blisko 50 osób!

Ochrona pobrała moje dane, sprawdziła, czy pieski są zamknięte, a potem weszliśmy przez bramę i policzono nas.

Trochę dziwnie to wyglądało, bo miało się wrażenie, że jest się w przedszkolu. No ale potem po paru ostrzeżeniach, powiedziano nam, aby dostosować się do organizacji ochrony, by ktoś przez przypadek nie został zamknięty w budynku lub na terenie. Wystarczyłoby, że będzie brakować jednej osoby i nie  pójdziemy dalej, bo albo kogoś zamkną w obiekcie i będzie ktoś miał problem z wydostaniem się, albo ktoś zabłąka się na terenie i kogoś pogryzą pieski. Obiekt na co dzień jest pilnowany przez Muszkieterów i nie jest w takim stopniu opuszczonym terenem, jakie raczymy zwiedzać. Prawie w każdym budynku były nowe plastikowe okna, na nawet działała elektryfikacja. Najpierw wpuszczono nas do pierwszego obiektu najbliżej furtki. Na parterze znajdował się wielki hol, duża sala bankietowa ze sceną

i bardzo duża w świetnym stanie kuchnia.

Na piętrze niezłe pokoje, a w jednym z nich była super łazienka.

Niektórym nawet udało się zwiedzić piwnice. Wracając do wielkiego pomieszczenia dostrzegłem matkę z dzieckiem. Najmłodszym eksploratorem w Polsce została półroczna Majka.


Odwiedziliśmy kuchnie, która była tak zadbana, że spokojnie można by było w niej urządzić wesele.


Gdy opuszczaliśmy ten budynek, z kanciapy pośpiesznie wyskoczył jeden z pracowników, który miał tu dziś wartę. Był bardzo zdziwiony, co robi tu taka ilość osób.

Dalej udaliśmy się pod basen. Tam miała miejsce krótka przerwa na papieroska i bezskuteczna próba uchwycenia akwenu  na foto. Atrakcji przy tym basenie było co niemiara, zdarzały się też porównania do basenu w Prypeci na Ukrainie. Następnie podeszliśmy pod dwa wielkie pawilony, zwiedziliśmy pierwszy, drugi był do niego bliźniaczo podobny.

Na ruszt wybrałem piwnice. W nich znalazłem rury, chyba od centralnego ogrzewania. W jednym z pomieszczeń naszliśmy na stos książek. Przemieszczałem się w zupełnej ciemni po piwnicach, aż nagle ktoś, bardziej cywilizowany ode mnie, włączył światło.


Na parterze i wyższych piętrach znajdowały się pokoje gościnne, ale pozbawione wyposażenia. Pan ochroniarz mówił, że gdy MSWiA wynosiło się stąd to zabierali wszystko, telewizory, a to czego nie mogli zabrać niszczyli. No to widać doskonale, jaki stosunek ma państwo (ministerstwo) do pozostawienia innym kilku rzeczy, których samo nie będzie używać. Lepiej pociąć na złom niż oddać komuś. Tak więc jedyne co tu pozostało, to puste pokoje, ale w czystym stanie. Julian dostrzegł, że na poziomie -1 w piwnicach za odchodzącą tapetą znajdowały się dziecięce malowidła na ścianie. Ten fakt zainteresował nawet pana ochroniarza na tyle, że poszedł z nami jeszcze raz na sam dół, bo mówił, że tyle razy tu był i nigdy nie zwrócił na to uwagi. Czy to nie dziwne, by pokój dla dzieci znajdował się w piwnicy?



Po zwiedzeniu pawilonu, wyruszyliśmy do drewnianych domków, one niestety były puste i nie stanowiły większe atrakcji, może poza ich ilością. Wróciliśmy do punktu wejścia i na tym zakończyliśmy zwiedzanie, po czym opuściliśmy byłą siedzibę kontrwywiadu.

Kto jeszcze chciał, mógł odwiedzić zdewastowany ośrodek wypoczynkowy O.W. Wilga. Teraz już bez ochrony, bez poganiania, można było się spokojnie rozproszyć i zwiedzać na własną rękę.

Ten rodzaj zwiedzania zapewne bardziej odpowiadał tym, którzy zdecydowali się zostać na zwiedzenie tego kurortu. Niestety stan obiektu z dnia na dzień w strasznym tempie się pogarsza. Budynki okradane są z metalowych części itp. Do ciekawostek należy dodać, że Julian z Forgotten był w tym ośrodku za młodu. Przypominał sobie miejsca, w których bywał. Obiekt był dla niego dużą niespodzianką.

Po swobodnym zwiedzeniu, garstka z pięćdziesięciu osób, zahaczyła o lokalny bar na jedzonko. Pogadaliśmy trochę i rozjechaliśmy się.

Dziękuję wszystkim eksploratorom za tak liczne przybycie. Do zobaczenia następnym razem na eksploratorskich nieformalnych szlakach.

Mój komentarz na koniec:

Jak napisałem wcześniej, zgodę na eksplorację budynku dostaliśmy od Starostwa Powiatowego w Garwolinie. W czerwcu odbędzie się trzeci z kolei przetarg ustny tej nieruchomości. Moim zdaniem kupienie tej nieruchomości przez osobę, która ma trochę pieniędzy i ochoty odnowić ten ośrodek wypoczynkowy, zainwestuje w doskonale położoną działkę na Osiedlach Wilgi. Dziś owe osiedla tętnią swoim życiem, a turyści przyjeżdżają tu wypoczywać i wydawać swoje pieniądze. W pobliskim terenie jest jeden duży prężnie działający ośrodek „Las Woda”, więc gdyby ktoś miał pomysł, pieniądze i chęć, mógłby zrobić mu niezłą konkurencję, tym bardziej, że lokalizacja sprzedawanej nieruchomości jest o wiele lepsza, zaledwie kilkaset metrów od trasy 801.

 

Formalności:

 

Więcej informacji na stronie Starostwa Powiatowego w Garwolinie

Pozostaje mi zamieścić jeszcze informacje, które znajdują się na lokalnej stronie Starostwa Powiatowego:

Starosta Powiatu Garwolińskiego ogłasza trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa, o ogólnej powierzchni 6,6695 ha położonych w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym Wilga gm. Wilga

1. Oznaczenie nieruchomości:

Nieruchomości gruntowe położone w Ośrodku Turystyczno-Wypoczynkowym Wilga gm. Wilga, oznaczone są w ewidencji gruntów i budynków jako działki nr: 627 o pow. 0,3628 ha (KW Nr SI1G/00003931/5), 611 o pow. 0,2519 ha (KW Nr SI1G/00005480/2), 1926 o pow. 3,0030 ha (KW Nr SI1G/00004276/2), 2774/2 o pow. 0,1784 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 2767/3 o pow. 0,3775 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 2771 o pow. 0,2394 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 630 o pow. 0,2519 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 2600/12 o pow. 1,3729 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 608/3 o pow. 0,0419 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 612 o pow. 0,2515 ha (KW Nr SI1G/00008720/8), 631 o pow. 0,2515 ha (KW Nr SI1G/00008720/8) i 626/2 o pow. 0,0868 ha (KW Nr SI1G/00008720/8).

2. Opis nieruchomości:

Przedmiotowe nieruchomości stanowią własność Skarbu Państwa i wchodzą w skład byłego ośrodka wypoczynkowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który został wybudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Działki przylegają do siebie, tworząc kształt zwarty, korzystny do zagospodarowania. W/w działki tworzą jeden ogrodzony kompleks zabudowany budynkami i budowlami wchodzącymi w skład ośrodka wypoczynkowego, na terenie którego znajdują się następujące obiekty:

1) budynek administracyjny, o pow. całkowitej 2086,9 m2 i kubaturze 8979,0 m3, częściowo piętrowy, podpiwniczony, murowany, wielofunkcyjny, składający się z budynku głównego ze stołówką, holu recepcyjnego i kawiarni, 13 pokoi hotelowych każdy z umywalką,

2) dwa pawilony hotelowe, stanowiące budynki dwupiętrowe, podpiwniczone, murowane, każdy z 31 pokojami z łazienkami:

a) pawilon hotelowy Nr 1 o pow. całkowitej 1208,6 m2 i kubaturze 3458,0 m3,

b) pawilon hotelowy Nr 2 o pow. całkowitej 1220,6 m2 i kubaturze 3458,0 m3,

3) domki campingowe:

a) czteroosobowe typu A o pow. użytkowej 18,7 m2 i kubaturze 60,0 m3, parterowe, o konstrukcji drewnianej - szt. 30,

b) dwuosobowe, podwójne typu B o pow. użytkowej 25,7 m2 i kubaturze 80,0 m3, parterowe o konstrukcji drewnianej – szt. 15.

Ściany zewnętrzne domków campingowych typu A i B wykonane są z płyt trzcinowo-cementowych, natomiast ich ściany działowe posiadają konstrukcję drewnianą, pokrytą boazerią.

4) budynek portierni o pow. użytkowej 8,18 m2 i kubaturze 35,8 m3, murowano-stalowy, parterowy,

5) budynek gospodarczy o pow. użytkowej 25,0 m2 i kubaturze 67,0 m3, murowany, parterowy,

6) budynek pawilon – sanitariaty o pow. użytkowej 90,77 m2 i kubaturze 231,5 m3, murowany, parterowy,

7) budynek garażowy o pow. użytkowej 78,4 m2 i kubaturze 258,7 m3, murowany, parterowy,

8) basen, otwarty, o wymiarach 25 x 12,5 m, wyłożony płytkami ceramicznymi,

9) budynek trafostacji, murowany.

Nieruchomości nie są obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi jak również nie są przedmiotem zobowiązań.

3. Przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy Wilga.

Dla przedmiotowych nieruchomości Gmina Wilga nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Według Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy Wilga, przeznaczenie w/w działek jest następujące: „ZR- tereny rekreacyjne istniejące i projektowane”.

4. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 1 950 000 zł. (słownie: jeden milion dziewięćset pięćdziesiąt tysięcy złotych).

5. Postąpienie wynosi 50 000 zł. (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) lub wielokrotność tej kwoty.

6. Trzeci przetarg ustny nieograniczony odbędzie się w dniu 25 czerwca 2013r. o godz. 1000 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Garwolinie przy ul. Staszica 15 (budynek A, pokój nr 4 na parterze).

7. Warunkiem przystąpienia i udziału w przetargu jest wniesienie wadium w gotówce w wysokości 200 000 zł. (słownie: dwieście tysięcy złotych), na konto Starostwa Powiatowego w Garwolinie Nr 47 1020 4476 0000 8402 0022 3230, w terminie do dnia 20 czerwca 2013r. (w tym dniu kwota wadium winna znajdować się na koncie Starostwa Powiatowego w Garwolinie) oraz przedłożenie komisji przetargowej:

1) dowodu wpłaty wadium,

2) w przypadku osób fizycznych - dowodu tożsamości. Małżonkowie biorą udział osobiście lub jeden z małżonków, okazując pełnomocnictwo współmałżonka,

3) w przypadku osób fizycznych zamierzających nabyć nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - dowodu tożsamości, wyciągu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, właściwych pełnomocnictw;

4) w przypadku osób prawnych oraz jednostek nieposiadających osobowości prawnej – aktualnego (wystawionego nie wcześniej niż trzy miesiące przed terminem przetargu) wypisu z rejestru sądowego, właściwych pełnomocnictw, dowodów tożsamości osób reprezentujących.

8. Wpłacone wadium zostanie:

- zaliczone na poczet ceny nabycia, jeżeli osoba wpłacająca wadium wygra przetarg,

 - zwrócone, jeżeli osoba wpłacająca wadium nie wygra przetargu,

 - wadium ulegnie przepadkowi, w razie uchylenia się osoby, która wygrała przetarg od zawarcia umowy notarialnej.

9. Osoby, którym przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku wypędzenia z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego opuszczenia w związku z wojną rozpoczętą w 1939r., zwalnia się z obowiązku wniesienia wadium w wyznaczonym w ogłoszeniu o przetargu terminie, jeżeli zgłoszą uczestnictwo w przetargu, przedstawią oryginał zaświadczenia lub decyzji potwierdzającej prawo do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego oraz złożą pisemne zobowiązanie do uiszczenia kwoty równej wysokości wadium ustalonego w razie uchylenia się od zawarcia umowy.

10. Oferent, który przetarg wygra jest zobowiązany do wpłaty ceny nabycia ustalonej w przetargu do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność (przed podpisaniem umowy). Koszty zawarcia umowy notarialnej oraz opłat sądowych ponosi nabywca.

11. Nieruchomości będące przedmiotem przetargu podlegają zwolnieniu z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.).

12. Pierwszy przetarg ustny nieograniczony został przeprowadzony w dniu 9 października 2012r., drugi przetarg w dniu 26 lutego 2013r. Oba przetargi zakończyły się wynikiem negatywnym.

13. Starosta Powiatu Garwolińskiego zastrzega sobie prawo do odwołania przetargu z ważnej przyczyny.

14. Szczegółowych informacji udziela Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Garwolinie tel. (025) 68-43-261 wew. 37.

  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 001
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 002
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 003
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 004
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 005
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 006
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 007
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 008
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 009
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 010
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 011
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 012
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 013
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 014
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 015
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 016
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 017
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 018
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 019
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 020
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 021
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 022
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 023
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 024
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 025
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 026
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 027
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 028
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 029
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 030
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 031
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 032
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 033
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 034
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 035
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 036
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 037
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 038
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 039
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 040
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 041
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 042
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 043
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 044
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 045
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 046
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 047
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 048
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 049
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 050
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 051
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 052
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 053
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 054
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 055
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 056
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 057
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 058
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 059
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 060
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 061
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 062
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 063
  • Kontrwywiad w Wildze by pawelet 064

Panel boczny

Promowani

 

 

 

EXPLORATION RUINS

 

Facebook


Kontakt: pawelet@wp.pl